Weronika Janik

Weronika Janik urodziła się 11 września 1993 roku w Wałbrzychu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. W 2009 roku rozpoczęła edukację  w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Wieniawskiego, tzw. „Szkole Talentów” w Poznaniu u prof. Bartosza Bryły oraz mgr Kariny Gidaszewskiej. Obecnie jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego    w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i dr Aleksandry Bryły. Weronika jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W roku 2011 otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Poznania, w roku 2015 i 2016 Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wałbrzycha, w 2016 roku Stypendium naukowe dla najzdolniejszych studentów Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Weronika Janik udziela się w projektach muzyki kameralnej i orkiestrowej. W latach od 2006 do 2009 należała do Międzynarodowej Orkiestry Młodzieżowej „EUROPERA” , która koncertowała    w  Czechach, Niemczech  ,   Belgii , Francji  oraz we Włoszech. W roku 2011 wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu EUROCHESTRIES na Słowacji. Tego samego roku wystąpiła wraz z kwartetem i orkiestrą kameralną na Szalonych Dniach Muzyki- Les Titans La Folle Journee de Varsovie  w Warszawie.

Od 2015 roku współtworzy kwartet smyczkowy 4te Quartet.

Weronika czynnie uczestniczy w kursach mistrzowskich pod okiem znamienitych pedagogów świata muzycznego m. in. u KRzysztofa Polonka, Moniki Urbaniak – Lisik,  Franciszka Novotnego, Keiko Wataya, Jany Kuss, Bartosza Nizioła, Bartosza Bryły, Kariny Gidaszewskiej,  Aureliusza Golińskiego i  Jana Romanowskiego